15 lutego 2022

Tajlandia prywatyzuje MMJ, aby pomóc gospodarce

Tajlandia prywatyzuje MMJ, aby pomóc gospodarce

Posted by Nancy Moraa on 08/11/2020 in Aktualności

Zawartość medyczna recenzowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Tajlandia zależy od turystyki i rolnictwa dla swojej stabilności ekonomicznej. Obecnie kraj ten boryka się z problemami gospodarczymi. Podobnie jak każdy inny kraj borykający się z problemem Covid-19. Wygląda jednak na to, że wprowadzono kilka nowych zasad, które mają pobudzić pozostałe sektory gospodarki. Jedną z jedynych branż odpornych na recesję i pandemię jest medyczna marihuana.

4 sierpnia gabinet wprowadził zmiany do ustawy o środkach odurzających. Obecnie ustawa czeka na zatwierdzenie przez parlament. Ustawa ta zezwala prywatnym podmiotom medycznym, do których zaliczają się również niektórzy lekarze medycyny tradycyjnej i rolnicy, na uprawę i handel roślinami. Mogą oni importować lub eksportować marihuanę.

Ten kluczowy ruch rozszerza fundamentalną politykę wicepremiera i ministra zdrowia Anutina Charnvirakula. Urzędnicy są zgodni, że kontrolowana legalizacja marihuany poprawi zarówno sektor turystyczny, jak i rolniczy.

Atrakcje turystyczne związane z marihuaną

Obecny plan zlikwiduje limity wprowadzone w życie, gdy z powrotem w 2018 r. Tajlandia stała się pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizował medyczną marihuanę. A inne kraje APAC przestudiowały ten udany model.

W styczniu 2020 roku została otwarta bezpłatna klinika medycznej marihuany. Klinika marihuany została zlokalizowana w obiektach Ministerstwa Zdrowia. Klinika oferuje darmowe leki dla pacjentów. Pozostałe 147 autoryzowanych klinik w kraju nie zapewnia darmowego leku, ale może go przepisywać.

"Tajlandia jest już celem turystycznym dla wielu obcokrajowców. Marihuana będzie kolejną atrakcją dla kraju i turystów medycznych," powiedział Marut Jirasrattasiri, dyrektor generalny Departamentu Tajskiej Medycyny Tradycyjnej i Alternatywnej, w wywiadzie.

Prywatni lekarze posiadający licencje będą teraz uprawiać, produkować i eksportować marihuanę. Rolnicy będą mieli również więcej możliwości, aby stać się licencjonowanymi kultywatorami, przetwórcami i producentami produktów z konopi.

Priorytet dla tajlandzkich inwestorów w uprawę marihuany

Nie ma wątpliwości, że zmniejszenie barier wejścia do biznesu i wspieranie przemysłu marihuany może przynieść wiele korzyści. Jest to produkt, który wciąż się sprzedaje (tym bardziej w dobie dystansu społecznego i pandemii). A przychody z podatków mogą okazać się kluczowe dla zmagających się z problemami gospodarek, obecnie dotkniętych Covid-19. Tourism Authority of Thailand poinformowała, że przychody z turystyki wzrosły o 3% w 2019 roku, do 1,93 biliona bahtów. W przeliczeniu na dolary amerykańskie jest to około 62,18 miliardów dolarów. Analitycy oszacowali, że Tajlandia może stracić nawet 47 miliardów dolarów w 2020 roku z powodu zakazów podróżowania Covid-19.

"Na razie chcemy korzystać z tajskich pieniędzy. Zwłaszcza współpraca między rządem a społecznościami. Ma to na celu zwiększenie wiedzy, badań i produkcji" - powiedział Marut. "Nie chcemy, aby obcokrajowcy przyjeżdżali i inwestowali, a następnie czerpali wszystkie korzyści".

Sektory rolnictwa i turystyki są kluczowe dla lokalnej gospodarki Tajlandii. Według Tajskiego Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu, około jedna trzecia obywateli Tajlandii utrzymuje się z samego ryżu. Sektor turystyki wellness wygenerował w 2017 roku krajowe wydatki w wysokości 12 miliardów dolarów. To więcej niż to, co generują Indonezja i Malezja razem wzięte, według raportu Global Wellness Institute.

Tworzenie nowej kulturowej akceptacji dla marihuany w Tajlandii

Gospodarka Tajlandii prawdopodobnie skurczy się o 8,5% w 2020 roku w związku z globalną pandemią koronawirusa. Najbardziej znaczący spadek będzie przewidywany w Azji.

"Dzięki temu więcej pacjentów będzie miało dostęp do medycznej marihuany na swoje dolegliwości. Zwiększy to również świadomość na temat medycznej marihuany w Tajlandii," Traisuree Taisaranakul, rzeczniczka rządu, powiedziała w oświadczeniu.

Uprawa i wydawanie marihuany jest prowadzone tylko przez agencje rządowe lub regulowane organizacje. Marihuana jest sklasyfikowana jako narkotyk kategorii piątej, co oznacza, że jej rekreacyjne używanie jest w Tajlandii nielegalne. Kara dziesięciu lat więzienia jest karą za nielegalne posiadanie. "Handel" marihuaną jest przestępstwem, za które grozi kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci.

"W kolejnych etapach, zarówno Tajowie jak i obcokrajowcy będą leczeni medyczną marihuaną. Ale to już po tym, jak pandemia Covid-19 minie i zniesione zostaną ograniczenia międzypodróżnicze" - powiedział Marut.

Tajlandia jest jednym z krajów w Azji Południowo-Wschodniej, który ma ogromny potencjał gospodarczy. Dzięki znaczącej zmianie w ustawie o środkach odurzających, kraj ten otworzył się na nowe źródło dochodów. Taki, który może odmłodzić branżę turystyczną po zniesieniu restrykcji Covid-19.