8 stycznia 2016

Żywienie chorych na raka

Okazuje się, że składnik marihuany oraz tłuszcz rybi to czynniki, które mogą sprawić, że osoba chora na raka będzie mogła zatrzymać chudnięcie. W okresie przyjmowania chemii niestety organizm jest osłabiony i pojawia się zaburzenie smaku czy węchu. W związku z tym osoba chora nie może cieszyć się jedzeniem. Pojawia się także wstręt do mięsa i to sprawia, że właśnie chudnięcie jest tutaj szczególnie szybkie. Osoba chora w związku z tym, że jest będzie niedożywiona zacznie szybko chudnąć i dodatkowo będzie także tracić masę mięśniową. Zaczyna się pojawiać silne zmęczenie, a niestety również przez to terapia nie będzie gwarantować takich efektów, na jakich nam zależy. W związku z tym właśnie znalezienie sposobu na pokonanie tego problemu będzie bardzo ważne.

Często przy takim chudnięciu pojawia się także problem skutków ubocznych. Jeśli więc można znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu to na pewno będzie to korzystne dla chorych. Obecnie prowadzone są więc badania, które ostatecznie mogą zagwarantować skuteczną walkę z chudnięciem u chorych na raka, co w dalszej perspektywie gwarantować może lepsze efekty w prowadzonych terapiach z użyciem chemii. Przeprowadzone badania polegały na tym, że grupy pacjentów przyjmowały albo tabletki ze składnikiem marihuany albo też produkty, które były placebo. Okazało się, że aż około 50% osób, które przyjmowały środki z marihuaną cieszyło się skutecznością działania. Natomiast jedynie 10% osób przyjmujących placebo stwierdziło, że w ich przypadku dzięki terapii poprawił się apetyt w sposób znaczący.

Dodatkowo badania pokazały, że jeszcze lepsze efekty mogą się pojawić w momencie, gdy do leczenia dołączy się dodatkowo tłuszcz z ryb. W takim przypadku terapia przynosi jeszcze lepsze efekty i dzięki temu osoba chora może się lepiej poczuć. Kluczowe będzie to, że osoba chora na raka nie będzie tak chudła i dlatego przyjmowane środki lecznicze zagwarantują lepsze efekty. Autorzy badań starają się cały czas podkreślać, że konieczne są kolejne badania, które ostatecznie pozwolą dokładnie określić jakie efekty stosowania terapii są rzeczywiście możliwe. Poza tym dzięki badaniom będzie można zdecydowanie lepiej dopasować przyjmowane dawki a tym samym terapia będzie wiązała się z lepszą skutecznością.