11 marca 2022

Jak używać marihuany do walki z sezonowym zaburzeniem afektywnym?

Jak używać marihuany do walki z sezonowym zaburzeniem afektywnym?

Posted by Lori Ann Reese on 12/30/2021 in Medyczna Marihuana

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

W Ameryce Północnej, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat przeszliśmy długą drogę w kierunku zrozumienia znaczenia zdrowia psychicznego. I wspierania osób, które doświadczają umiarkowanych lub ciężkich objawów lęku i depresji.

Programy medycznej marihuany w wielu stanach uwzględniają depresję i lęk jako kwalifikujące się stany chorobowe. Dzieje się tak, ponieważ istnieją badania, które sugerują, że marihuana (szczególnie odmiany Sativa) może być pomocna w zmniejszaniu (lub nawet tymczasowym łagodzeniu) stresu, depresji i objawów.

Wiele osób, u których zdiagnozowano kliniczną depresję lub lęk, przyjmuje leki na receptę. Plany leczenia nadzorowane przez lekarza mogą obejmować leki takie jak antydepresanty, takie jak Celexa, Zoloft, Lexapro, Paxil lub Prozac. Niektórzy pacjenci uważają jednak, że skutki uboczne leków antydepresyjnych są równe lub gorsze od objawów depresji.

Jeśli zastanawiałeś się nad wykorzystaniem medycznej marihuany do leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD), może to być opcja dla Ciebie. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że SAD nie jest czymś wymyślonym. Jest to kliniczny stan zdrowia psychicznego, i istnieje wiele dostępnych opcji leczenia.

Czym jest Sezonowe Zaburzenie Afektywne?

Istnieje forma depresji zwana sezonową chorobą afektywną (SAD). Jest to stan kliniczny, który jest wymieniony w Diagnostic Manual of Mental Disorders (DSM). Jest to stan medyczny, który pod pewnymi względami różni się od depresji klinicznej.

Kiedy ktoś jest zdiagnozowany z klinicznej depresji, jest to trwały wzorzec objawów. Niektóre z objawów, których mogą doświadczać pacjenci, to bezsenność, bóle głowy, bóle ciała, wahania nastroju, w tym drażliwość i niski poziom energii. Depresja kliniczna może również zwiększać lub zmniejszać apetyt i przyczyniać się do niepożądanego przyrostu lub utraty wagi.

Choroba afektywna sezonowa może wystąpić o każdej porze roku. Najczęściej jednak występuje w miesiącach zimowych, od grudnia do marca. Naukowcy uważają, że ekspozycja na mniejszą ilość światła słonecznego może wywołać lub skomplikować objawy i pogorszyć je.

Jednym z nieporozumień związanych z chorobą afektywną sezonową jest przekonanie, że przed wystąpieniem objawów należy najpierw zdiagnozować u siebie depresję. Podczas gdy ludzie, którzy zmagają się z kliniczną depresją mogą zobaczyć ich objawy się pogorszyć z powodu SAD, nie trzeba mieć depresji, aby doświadczyć związanych z tym warunków.

Oznacza to również, że osoby, które nie omówią objawów depresji ze swoim lekarzem, mogą pozostać nieleczone i pozbawione wsparcia. Uważa się również, że depresja sezonowa przyczynia się do wzrostu liczby samobójstw i samookaleczeń, które statystycznie osiągają najwyższy poziom od grudnia do marca każdego roku.

Jeśli doświadczasz objawów, które nie są dla Ciebie normalne lub zmagasz się z ciężkimi objawami, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Istnieje wiele opcji terapeutycznych w leczeniu SAD, a medyczna marihuana może być jedną z nich.

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Styczeń i luty stanowią znaczącą zmianę w zdrowiu psychicznym dla wielu ludzi. Widzisz, radość i biznes z wakacji dla większości ludzi pomaga odwrócić uwagę od innych rzeczy. Przeciętna osoba będzie miała wydarzenia, na które musi się dostać, pracę i spotkania rodzinne, rozdawanie prezentów, uczty i całą pracę przygotowawczą, która się z nimi wiąże.

Kiedy czujesz się nisko emocjonalnie, te rzeczy mogą zapewnić pewną tymczasową ulgę. Ale po zakończeniu wakacji objawy depresji mogą powrócić. I znowu, nie musisz mieć zdiagnozowanej klinicznie depresji, aby ich doświadczyć.

Sezonowe zaburzenie afektywne jest poważniejsze niż "styczniowy blues". Według Mayo Clinic, niektóre z powszechnych objawów (SAD) obejmują:

  • Trudności z koncentracją
  • Uczucie smutku, niepokoju lub przygnębienia przez większość dnia i każdego dnia
  • Utrata zainteresowania zajęciami, które kiedyś lubiłeś
  • Niski niż normalnie poziom energii
  • Zbyt częste spanie
  • Większe niż zwykle łaknienie węglowodanów
  • Myśli o samookaleczeniu

Wiesz, jak wygląda normalne uczucie, jeśli chodzi o emocje. A w przypadku sezonowej choroby afektywnej, ten normalny stan może być trudny do zapamiętania. Wiele osób waha się przed rozmową o tych uczuciach z rodziną, przyjaciółmi lub z lekarzem. Ale ważne jest, aby uzyskać tę pomoc, ponieważ istnieje wiele opcji, które mogą poprawić objawy. I sprawić, że poczujesz się lepiej.

Jak używać marihuany, aby pomóc w sezonowym zaburzeniu afektywnym?

Jeśli nigdy nie stosowałeś marihuany w celach medycznych, możesz mieć wiele pytań. Na przykład, w jaki sposób marihuana pomaga poprawić objawy depresji? Czy muszę się "naćpać", aby poczuć ulgę w depresji i niepokoju?

Jeśli medyczna marihuana jest zalegalizowana w twoim stanie, możesz przedyskutować tę opcję z lekarzem. A jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie popiera stosowania marihuany w leczeniu objawów zdrowia psychicznego, spróbuj porozmawiać z innym lekarzem, który to robi.

Niektórzy ludzie mogą mieć problemy zdrowotne, które sprawiają, że używanie marihuany w celach terapeutycznych jest mniej bezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem. Nawet jeśli rekreacyjna marihuana jest legalna w twoim stanie. Musisz odbyć tę rozmowę i przejrzeć historię zdrowia. Jest to również obowiązkowy krok, aby stać się posiadaczem karty medycznej i zarejestrowanym pacjentem w twoim stanie.

Jeśli masz już kartę medyczną, używanie marihuany do leczenia zaburzeń nastroju jest nieco inne niż używanie jej do leczenia innych objawów. Jak na przykład przewlekły ból. Większość ludzi wybiera odmianę Sativa, aby pomóc w zaburzeniach psychicznych.

Uzyskanie "upalenia" lub niezdolności do działania po zażyciu marihuany zazwyczaj nie jest celem. I nie jest konieczne używanie dużej ilości marihuany. Ani też konopi o wysokiej mocy. Mikrodawkowanie lub małe ilości marihuany w ciągu dnia mogą pomóc zwiększyć energię i zmniejszyć niepokój. Niektóre odmiany Sativa są również znane z tego, że wywołują uczucie spokoju i szczęścia. Bez uczucia senności.

Zapytaj swojego lekarza o plan leczenia

Jeśli starasz się o kartę medyczną, Twój lekarz może zaproponować plan leczenia, który może pomóc. To może również obejmować inne formy terapii specyficzne dla rozwiązywania sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD). Może to oznaczać terapię światłem, terapię żywieniową (suplementy i zmiany w diecie) w połączeniu z medyczną marihuaną.

Pacjenci, którzy doświadczają niepożądanych reakcji na leki na receptę stosowane w leczeniu lęku lub depresji, mogą zdecydować się na wypróbowanie marihuany. Może to być dobra opcja, która ma mniej skutków ubocznych niż wiele leków na receptę stosowanych w leczeniu SAD. A w niektórych przypadkach, surowa marihuana może być bardziej ekonomiczna niż niektóre leki farmaceutyczne.