27 grudnia 2021

Badanie ujawnia zwiększone wykorzystanie MMJ przez amerykańskich dorosłych w wieku 65+

Badanie ujawnia zwiększone użycie MMJ przez amerykańskich dorosłych 65+

Posted by Nancy Moraa on 08/19/2020 in Aktualności

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Od czasu legalizacji marihuany w wielu stanach do celów medycznych i rekreacyjnych, wzrosła liczba jej użytkowników. Jedną szczególną grupą użytkowników są dorośli w wieku 65 lat i starsi. Według badania JAMA, liczba dorosłych w wieku 65 lat plus, którzy używają marihuany wzrosła z 2,4% w 2015 roku do 4,2% w 2018 roku.

Czy uważasz, że to niezwykłe widzieć dom starszej pary, w którym unosi się aromat pieczonych ciasteczek zmieszany z zapachem marihuany? Nieoczekiwane może, jednak dane pokazują, że wielu seniorów albo pali, albo bierze edibles. Jest to zgodne z wynikami badań przeprowadzonych przez JAMA.

Znalezienie naturalnej ulgi dla przewlekłych objawów zdrowotnych: Amerykańscy seniorzy sięgają po marihuanę

Większość amerykańskich seniorów sięga po marihuanę, ponieważ pomaga im ona lepiej spać w przypadku bezsenności, uśmierza ból u osób cierpiących na przewlekły ból spowodowany określonymi schorzeniami.

"Jestem absolutnym chronicznym cierpiącym na bezsenność. Odkąd byłem małym dzieckiem, doprowadza mnie to do szaleństwa", mówi jeden z seniorów. "Biorę tę małą kostkę i to po prostu sprawia, że jestem senny, tak, że mogę spać, a to nie pozostawia mnie szamotaniny rano".

Dla uśmierzenia bólu, ten senior używa kremu miejscowego, który ma zarówno THC jak i CBD. THC jest związkiem w roślinie, który daje haj, podczas gdy CBD jest związkiem w roślinie używanym w medycznej marihuanie. Te dwa związki działają razem jako świetna substancja przeciwbólowa.

Kremy miejscowe i tabletki z THC nie są dostępne we wszystkich stanach, a jedynie w tych, które zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego.

Badania nad medyczną marihuaną w przypadku specjalnych diagnoz zdrowotnych kończą stygmatyzację marihuany

"Uważam, że fascynujące jest to, że ludzie, którzy nigdy nie dotknęliby nielegalnego narkotyku, teraz próbują go zdobyć, nawet jeśli jest to tylko do celów medycznych" - powiedział współautor badania Joseph Palamar, profesor nadzwyczajny zdrowia populacji w NYU Grossman School of Medicine.

"W mojej klinice widzę wielu starszych dorosłych, którzy są bardzo ciekawi marihuany. Chcą jej używać do leczenia tej czy innej choroby przewlekłej i jej objawów" - powiedział dr Benjamin Han, adiunkt medycyny geriatrycznej i opieki paliatywnej w NYU Grossman School of Medicine, kolejny współautor pracy.

Seniorzy szybko zaczynają używać medycznej marihuany

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, Palamar i Han przeprowadzili badania i opublikowali różne prace, w których oceniali używanie marihuany przez amerykańskich seniorów. Badania te opierały się na danych pochodzących z National Survey on Drug Use and Health. Było to badanie reprezentatywne dla całego kraju, przeprowadzone na 15000 osób w USA, które nie mieszkają w domach opieki lub innych instytucjach.

W 2006 r. tylko 0,4% seniorów powyżej 65 roku życia zgłaszało używanie produktów z konopi. Ale liczba ta podwoiła się do 2,4% w 2018 r.

"Używanie marihuany wśród seniorów nie odbija się w górę i w dół, jak w przypadku innych narkotyków" - powiedział Palamar. "Jest to prosta linia w górę".

Używanie marihuany wśród dorosłych w wieku 65 lat i więcej było najwyższe wśród kobiet, mniejszości rasowych lub etnicznych, a także seniorów, którzy byli żonaci, wykształceni w college'u, mieli problemy ze zdrowiem psychicznym i mieli dochody od 20 000 do 49 000 dolarów i 75 000 dolarów lub wyższe.

Dlaczego seniorzy szybko przechodzą na medyczną marihuanę? Wielu pacjentów uważa, że ryzyko związane z lekami opioidowymi jest zbyt wysokie, od przedawkowania do potencjalnego uzależnienia i zwiększonej wrażliwości receptorów bólu. Medyczna marihuana w segmencie seniorów jest używana głównie do łagodzenia bólu i stanów zapalnych.