8 maja 2022

Polska legalizuje medyczną marihuanę

Polska legalizuje medyczną marihuanę

Posted by Marihuana Doctors on 11/22/2017 in Zasoby międzynarodowe

Zaktualizowano 28 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Polskie apteki będą mogły rozpocząć legalną sprzedaż marihuany 1 listopada, po ciężkiej walce w Parlamencie. Piotr Krzysztof Liroy-Marzec, były raper Liroy, zdołał przeforsować tę ustawę dwa lata po tym, jak został wybrany do polskiego parlamentu.

Polski program medycznej marihuany

W lipcu 2017 r. polski prezydent podpisał ustawę o medycznej marihuanie. Dzięki temu Polska stała się najnowszym krajem europejskim, który zezwolił na używanie medycznej marihuany wszystkim obywatelom. Polski rząd potrzebował ponad trzech miesięcy, aby wprowadzić ustawę w życie, zatwierdzając ją, a następnie rozpoczynając pracę nad rozwiązaniem problemów, które mogą się pojawić.

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji - lepszej niż większość krajów w regionie. Oczekuje się, że przemysł medycznej marihuany w Polsce będzie się rozwijał i jeszcze bardziej wzmocni gospodarkę. Obecnie w Polsce działa prawie 15 000 aptek, z których 90% jest zatwierdzonych i uprawnionych do wystawiania recept na medyczną marihuanę. Szacuje się, że prawie 300 000 pacjentów w Polsce będzie miało dostęp do leczenia medyczną marihuaną.

Po wyborze na posła w 2015 roku, Liroy uczynił z medycznej marihuany swoją główną sprawę. W lutym Liroy został zmuszony do złożenia swojego projektu ustawy o medycznej marihuanie po tym, jak wprowadził go w 2016 roku.

Przed ponownym wprowadzeniem ustawy, która ostatecznie przeszła głosowanie, wprowadzono do niej istotne poprawki. W nowej wersji ustawy usunięto wszystkie zapisy zezwalające na domową uprawę marihuany, na czym Parlamentowi najwyraźniej najbardziej zależało. Wiceminister zdrowia, Krzysztof Landa, sprzeciwiał się nowym przepisom, ponieważ pacjenci w Polsce mają już dostęp do produktów na bazie konopi indyjskich, takich jak Sativex, spray podjęzykowy.

Liroy nie zgodził się ze stanowiskiem ministra zdrowia. Przyznaje on, że naturalne produkty na bazie konopi mają kilka zalet w porównaniu z lekami syntetycznymi. Dla wielu pacjentów cierpiących na wyniszczające choroby, dostęp do marihuany medycznej może znacząco poprawić jakość ich życia.

Po prawie dwóch latach pracy nad projektem ustawy i kampanii na rzecz jej uchwalenia, stanowisko Liroya zostało przyjęte. Polska ustawa o medycznej marihuanie została przegłosowana w Sejmie znaczną przewagą głosów - w Izbie Niższej na 442 głosy przeciwne były tylko dwa.

Ustawa o medycznej marihuanie zmieni życie Polaków

Zgodnie z nowymi przepisami, marihuana będzie mogła być przepisywana w przypadku takich schorzeń, jak spastyczność, przewlekły ból, padaczka oporna na leczenie, stwardnienie rozsiane i nudności wywołane chemioterapią. Nowe przepisy nie zezwalają na używanie marihuany przez osoby dorosłe - pacjenci muszą uzyskać pozwolenie na używanie medycznej marihuany od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Przed uzyskaniem pozwolenia od farmaceuty pacjent musi uzyskać zgodę lekarza. Lek musi być też najpierw zgłoszony do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Według szacunków z 2015 roku, prawie 78% mieszkańców Polski popiera ideę legalizacji medycznego wykorzystania marihuany. Taki sam odsetek osób uważa, że odmawiając dostępu do medycznej marihuany, polski rząd wprowadza niesprawiedliwe ograniczenia w opiece zdrowotnej, argumentując, że Polacy potrzebują marihuany jako elementu kompleksowej opieki zdrowotnej w leczeniu niektórych schorzeń i chorób.

Olej z konopi indyjskich był już legalny w Polsce i wykazuje ogromne korzyści dla pacjentów. Legalny olej z konopi indyjskich zawiera wysokie stężenie CBD, czyli kannabidiolu, związku o działaniu przeciwzapalnym, pozyskiwanego z roślin marihuany. CBD pomaga łagodzić objawy, nie dając pacjentowi haju związanego z tradycyjną marihuaną. Olej ten zawiera również niewielką ilość THC, czyli tetrahydrokannabinolu, psychoaktywnego składnika marihuany, który jest uważany za skuteczniejszy w opiece paliatywnej, leczeniu zespołu stresu pourazowego i przewlekłego bólu.

Nowe przepisy dają Polakom prawo dostępu do medycznej marihuany o wysokim stężeniu THC, która jest niezbędna w leczeniu wielu schorzeń. Nowe prawo dotyczące medycznej marihuany w Polsce poprawi opiekę zdrowotną nad osobami cierpiącymi na określone schorzenia. Niektórzy ustawodawcy, lekarze i działacze na rzecz marihuany twierdzą jednak, że nowe prawo pomoże tylko nielicznym pacjentom, których będzie na to stać.

Według doktora Marka Bachańskiego, neurologa dziecięcego znanego z leczenia padaczki u dzieci za pomocą medycznej marihuany, nowe prawo ma wiele wad. Obawia się on, że wielu Polaków nadal nie będzie miało dostępu do medycznej marihuany, ponieważ nie będzie ona produkowana w kraju.

Zdominowany przez prawicę parlament Polski zakazał w nowej ustawie także rekreacyjnego używania marihuany. Ustawa zezwala na kontrolowanie medycznej marihuany na receptę z wyższym stężeniem THC, ale ogranicza polskie apteki wyłącznie do marihuany importowanej. Polska ustawa o medycznej marihuanie nie zawiera przepisów zezwalających na produkcję marihuany w kraju.

Konserwatywni ustawodawcy zdecydowali się na ograniczenie krajowej produkcji marihuany, ponieważ obawiali się, że doprowadzi to do jej rekreacyjnego używania. Ich zdaniem, jeśli w kraju będzie można legalnie produkować marihuanę w dowolnym celu, to jej rekreacyjne wykorzystanie prawdopodobnie wzrośnie.

Bachanski zwrócił uwagę na inne problemy związane z nowym prawem dotyczącym medycznej marihuany. Zauważa, że ilość marihuany sprowadzanej z Holandii jest zbyt mała dla wszystkich polskich pacjentów, którzy potrzebują takiej terapii. Potrzeba będzie co najmniej roku, aby zwiększyć import do wymaganego poziomu.

Powiedział również, że bardzo niewielu polskich lekarzy wie, jak stosować konopie indyjskie w leczeniu pacjentów. Brakuje wiedzy i szkoleń w tej dziedzinie. Również farmaceuci nie są odpowiednio przygotowani do realizacji wszystkich rodzajów recept na konopie indyjskie. Potrzeba więcej edukacji oraz dodatkowego sprzętu, aby medyczna marihuana stała się praktycznym rozwiązaniem dla pacjentów w Polsce.

Wpływ legalizacji medycznej marihuany na świecie

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Europie pacjenci, którzy nie mogą zrealizować swoich recept w Polsce, mają prawo zrobić to w jednym z 13 innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których stosowanie medycznej marihuany jest już zalegalizowane. Krytycy ostrzegają jednak, że większość Polaków nie będzie w stanie pokryć kosztów zakupu medycznej marihuany w innym kraju Europy.

Lekarze i zwolennicy marihuany z niecierpliwością czekają na dalsze reformy programu medycznej marihuany w Polsce. Mają oni nadzieję, że w kolejnych wersjach ustawy o marihuanie dopuszczona zostanie produkcja krajowa. Zezwolenie na produkcję i przetwarzanie marihuany w warunkach domowych zwiększy dostępność i obniży cenę.

Radziwiłł, minister zdrowia, twierdzi, że obawy te są przesadzone. Już teraz dziesiątki pacjentów, zwłaszcza dzieci, mogą uzyskać potrzebną im medyczną marihuanę. Środki finansowe na te leki są dostępne, a importowane zapasy są na razie wystarczające. Radziwiłł podkreśla, że ministerstwo zdrowia rozpatruje każdy przypadek osobno.

Bardziej realnym i kosztownym rozwiązaniem jest import marihuany do Polski z Holandii lub Kanady. Farmaceuci szacują, że koszt jednego grama wynosiłby około 50-60 zł, więc pacjent korzystający z leczenia medyczną marihuaną wydałby miesięcznie do 2000 zł - czyli równowartość prawie 550 zł.

Biorąc pod uwagę stan światowego rynku medycznej marihuany, Liroy ma plany wykraczające poza obecny projekt ustawy o marihuanie. Ma nadzieję, że przyszłe przepisy dotyczące marihuany pozwolą Polsce na produkcję własnej marihuany, a w przyszłości staną się realnym rynkiem eksportowym dla kraju.