30 grudnia 2015

Marihuana medyczna na terenie Australii oraz Chorwacji

Od 1965 roku na terenie Australii obowiązują ciągle te same przepisy, które nie pozwalają na hodowanie, posiadanie ani zażywanie marihuany. Teraz rząd postanowił je zmienić, umożliwiając tym samym stosowanie marihuany w celach medycznych. Działania, których celem jest legalizacja marihuany już się rozpoczęły. Jak twierdzi australijska Minister Zdrowia Sussan Ley, dyktowane są one potrzebami tych wszystkich osób, które walczą z chorobami przewlekłymi. W ciągu ostatniego czasu pani minister osobiście zaangażowała się w liczne rozmowy z chorującymi między innymi na stwardnienie rozsiane oraz osobami, które przechodzą właśnie cykl chemioterapii. Ich relacje jasno pokazują, że stosowanie medycznej marihuany byłoby w stanie istotnie podnieść jakość ich życia. Jednocześnie chorzy podkreślali, że aktualny nielegalny sposób jej zdobywania to dodatkowy stres, którego w ich życiu i tak nie brakuje.

Zamiarem australijskich władz ma zostać opracowane nowe prawo, które będzie pozwalało nie tylko na legalne rozprowadzanie, ale również hodowlę marihuany dla tych, którzy chorują na choroby przewlekłe. Jak pokazują plany, ma ona być wykorzystywana do zmniejszania dolegliwości bólowych oraz łagodzenia najróżniejszych chorób, na przykład padaczki dziecięcej. Dalekosiężne plany to także zamiar eksportowania THC na teren innych państw. Medyczna marihuana dostępna legalnie na terenie Chorwacji. 15 października medyczna marihuana stała się na terenie Chorwacji całkowicie legalna.

Jednocześnie został ściśle określony sposób, w jaki można ją używać oraz choroby, w przypadku których możliwe jest jej zastosowanie. Na chwilę obecną na terenie Chorwacji osoby cierpiące na określone choroby mogą otrzymać olej z konopi oraz substancje, w których znajduje się THC. W ciągu miesiąca pojedynczy pacjent może dostać 0,75g THC. Nie jest to możliwe bez zalecenia od lekarza. W aptece przedstawić należy stosowna receptę i dopiero wówczas realizowane jest zamówienie. Chorwacja zdecydowała się wprowadzić marihuaną do leczenia tych chorób, które przebiegają z bardzo silnym bólem.