Marihuana to najszybciej rozwijający się biznes w USA!
Legalna marihuana to obecnie najszybciej rozwijający się biznes na terenie USA. Nie zmienia tego fakt, że do tej pory tylko cztery stany zdecydowały się wprowadzić całkowitą legalizację marihuany. Zalicza się do nich Colorado, Oregon, Waszyngton oraz Alaska. Stosowanie marihuany w celach medycznych jest jednak zgodne z prawem już w dwudziestu trzech stanach. Lista ta nieustannie się rozrasta z uwagi na bardzo intensywnie prowadzone kampanie społeczne, które organizowane są przez koalicje aktywistów pro-konopnych. Analitycy pracujący dla ArcView Group podają, że w stosunku do 2013 roku w roku 2014 zanotowało aż 74% wzrost rynku legalnej marihuany. Dane te oparte są na ankietach, które prowadzone były na przełomie 2013 i 2014 roku.
Prowadzono je w sklepach działających legalnie na skutek obowiązującego prawa stanowego oraz wśród biznesmenów oraz growerów działających w sposób niezależny. Firmie udało się uzyskać również dane od agencji stanowych, firm o charakterze prywatnym oraz organizacji pozarządowych. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie obrazu zjawiska, które obecnie określane jest mianem zielonej gorączki. To wzrostu tego przyczyniło się głównie (ale nie tylko) wejście w życie ustaw, które legalizowały obrót marihuaną stosowaną rekreacyjnie w dwóch stanach: Colorado oraz Waszyngtonie. Jednocześnie zmiana te zmniejszyła nieco sprzedaż marihuany medycznej, która do tej pory cieszyła się ogromną popularnością. Wraz ze zmniejszeniem się popularności medycznej marihuany zmniejszyła się także liczna licencji dla pacjentów.
Ciekawym jest jednak fakt, że mimo tych zmian stan liczący jedynie 5,3 miliona ludzi zarobił do końca 2014 roku aż 76 milionów dolarów. Pieniądze te pochodzą z podatków, licencji i opłat. Szacuje się, że w tym roku kwota ta zostanie podwojona. Raport Convergex pokazuje, że w ostatnim roku cena marihuany w stanie Colorado zmniejszyła się aż o 40%. W czerwcu 2014 roku popularna ósemka kosztowała jeszcze 50-70 dolarów, na chwilę obecną jest to wydatek rzędu 30-45 dolarów. Taki stan rzeczy ma być wynikiem zwiększającej się konkurencji na rynku. W momencie, kiedy rynek się otworzył, ceny marihuany od razu zaczęły drastycznie spadać. Mimo to prognozuje się, że pod koniec roku stan Colorado może zarobić aż 480 milionów.