14 maja 2022

Jaki jest średni koszt złącza w Twojej okolicy?

Jaki jest średni koszt jointa w twojej okolicy?

Posted by Marihuana Doctors on 08/02/2016 in Medyczna Marihuana

Zaktualizowano 28 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Być może nie jest to kwestia wieku, jednak wiedza na temat tego, ile waży przeciętny joint, jest pytaniem ważnym z wielu powodów. Po pierwsze, zrozumienie tej zmiennej pozwoli na dokładniejsze oszacowanie wartości ulicznej/legalnej jointa na jednostkę. To z kolei może pomóc w rozszyfrowaniu takich kwestii, jak szacunkowa wartość każdego rynku (legalnego i nielegalnego) oraz w kształtowaniu polityki w przyszłości.

Pytanie brzmi: jak ustalić, ile waży typowy joint, skoro każdy walcuje jointy w inny sposób? Badacze przez pewien czas nie mogli się zdecydować i eksperymentowali z kilkoma metodami, aż w końcu znaleźli taką, która spełniła ich oczekiwania.

Najpierw metody nieaktualne

W jednym z badań przeprowadzonych jakiś czas temu próbowano znaleźć odpowiedź na to pytanie, prosząc użytkowników marihuany o spekulowanie, ile marihuany zazwyczaj wkładają do jointa - przy użyciu oregano. Oczywiście, z tym podejściem wiązało się kilka problemów, w tym fakt, że szacunki były znacznie zawyżone i nie uwzględniały tego, że oregano ma inną gęstość niż marihuana. Oznacza to, że niezależnie od tego, co ci "naćpani" powiedzieliby badaczom, ich liczby byłyby dokładnie skorelowane tylko z tym, "ile oregano włożyłbyś do jointa".

Istniały też inne badania, w których proszono użytkowników o porównanie swoich jointów z przeciętnymi przedmiotami gospodarstwa domowego, jednak ze względu na brak logicznego sposobu obliczania masy i spójności tego podejścia, ostatecznie zostało ono odrzucone.

Jeśli na początku ci się nie uda, spróbuj jeszcze raz

Greg Ridgeway z University of Pennsylvania i Beau Kilmer z Rand Corp Beau, autorzy badania, postanowili zastosować inne podejście do określenia masy "przeciętnego przegubu". Wykorzystali wysokiej jakości dane pochodzące z nieistniejącego już programu federalnego o nazwie "ADAM", w ramach którego przeprowadzano wywiady z osobami zażywającymi narkotyki po ich aresztowaniu, zawierające informacje dokumentujące ilość marihuany, z jaką zostały złapane, oraz cenę, jaką za nią zapłaciły.

Po zsumowaniu wagi i liczby jointów zgłoszonych przez użytkowników, w powiązaniu z ceną, wyłania się jasny obraz, ukazujący średnią wagę jointa. Oczywiście badacze musieli wziąć pod uwagę takie zmienne, jak lokalizacja i rabaty hurtowe, ale uważają, że jest to najbliższe "przybliżenie", jakie można uzyskać, dysponując dostępnymi danymi.

Odkryto, że przeciętny joint w Stanach Zjednoczonych waży około 0,32 grama, przy czym współczynnik plus minus wynosi 0,03 grama. Oznacza to, że z przeciętnej uncji marihuany można wyprodukować do 84 jointów - zgodnie z tymi statystykami i w zależności od tego, ile płacisz za uncję, możesz obliczyć średni koszt jointa w swoim miejscu zamieszkania.

Choć badanie to nie zmienia życia, rzuca nieco światła na konsumpcję marihuany i ekonomię konopi, i może potencjalnie pomóc przyszłym badaczom w określeniu trendów, sposobu używania i wielu innych kwestii.