19 listopada 2021

Czekaj! Co? Twój smartfon może stwierdzić, że jesteś na haju?

Czekaj! Co? Twój smartfon może powiedzieć, że jesteś na haju?

Posted by Lori Ann Reese on 10/13/2021 in Aktualności

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Większość ludzi kocha technologię. Przyznam się, że byłem trochę przerażony, gdy Google Home życzył mi Happy Canadian Thanksgiving. Skąd to wiedział? Nie mieszkam tam od siedmiu lat. Fajne, ale nieco przerażające. Bo jak większość ludzi, mój smartfon chodzi ze mną wszędzie, z wyjątkiem łazienki.

No dobra, czasami łazienki.

W czasopiśmie medycznym ukazała się nowa praca badawcza, która może Cię zaskoczyć. Najwyraźniej naukowcy badali sposoby wykorzystania czujników, które już istnieją w twoim smartfonie, aby powiedzieć, czy jesteś na haju.

To nie pierwszy raz, kiedy smartfony są badane pod kątem ich zdolności do przeprowadzania testu trzeźwości. Telefony są dziś miniaturowymi centrami danych, które monitorują wiele naszych codziennych czynności. Więc, to nie jest tak naprawdę dużo z rozciągania.

Ale czy używałbyś aplikacji na swoim smartfonie, która ostrzegałaby cię, gdy jesteś za wysoko? Ponieważ mogłoby to uratować życie w momencie "Stary, gdzie jest mój samochód", kiedy możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jesteś upośledzony. A może uznałbyś to za ostateczne naruszenie prywatności?

Czy ustawodawcy mogliby wymagać od ludzi, którzy mają kartę medyczną, aby obsługiwali aplikację monitorującą na swoich smartfonach? Wiele osób ma obawy co do wiarygodności testów trzeźwości na obecność THC. A pytanie, na które wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź? Jak twój telefon może stwierdzić, czy jesteś na haju?

Badania smartfonów na Uniwersytecie Rutgers w New Jersey

We wrześniu, badanie opublikowane w czasopiśmie zdrowia może mieć każdy patrząc na ich smartphone z trochę więcej paranoi. Po pierwsze dlatego, że kto by pomyślał, że nasze smartfony już mają zdolność do określenia, czy jesteśmy trzeźwi, czy nie. A po drugie, czy te funkcje mogą być wykorzystywane bez naszej wiedzy?

Badanie "Mobile phone sensor-based detection of subjective cannabis intxication in young adults: A feasibility study in real-world settings" zostało opublikowane w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence Journal. Zostało ono zrealizowane przez naukowców z Rutgers Institute for Health, Health Care Policy, and Aging Research w New Jersey. Celem badania było wykazanie, że smartfony są w stanie wykryć, czy ktoś był odurzony marihuaną.

Wnioski z badania ujawniły, że dzięki zdalnemu wykrywaniu (obecnemu już w większości modeli telefonów komórkowych) smartfon może:

  • Śledź swoją lokalizację i cel podróży, np. wycieczkę do apteki
  • Obliczanie czasu podróży
  • Obliczanie schematów podróży
  • Przewidywanie odurzenia z 90% dokładnością

Dane z akcelerometru i czujników GPS pozwalają na dokładne przewidywanie. Algorytm, który badali naukowcy, miał rację w testach, 9 na 10 razy. Badani byli w wieku od osiemnastu (18) do dwudziestu pięciu (25) lat z Pittsburgha. Byli to również dorośli, którzy palili marihuanę co najmniej dwa razy w tygodniu.

(Canva)

Jak twój telefon może stwierdzić, czy jesteś na haju?

W każdym smartfonie znajduje się kilka różnych wbudowanych czujników, które mogą rejestrować dane fizyczne i geograficzne. Na przykład, czy wiesz, że Twój telefon może powiedzieć, czy go upuścisz? Niektóre czujniki w telefonach komórkowych mogą to zrobić. Przerażające, prawda?

Innym wskaźnikiem odurzenia są wzorce ruchu. Czy twój telefon myśli, że jesteś na haju, jeśli chodzisz wolniej? Tak. Jeśli natychmiast odwiedzasz restaurację lub sklep spożywczy po to, aby się najeść? Tak, to może ekstrapolować prawdopodobieństwo ataku munchies i skorelować go z innymi danymi.

Współpraca obejmowała wydziały ze Stevens Institute of Technology, Stanford University, Carnegie Mellon University, University of Washington i University of Tokyo. Ponieważ wiele krajów rozważa legalizację marihuany na poziomie federalnym, wzrasta ryzyko prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Naukowcy przyglądają się technologii smartfonów w celu zwalczania kolizji i obrażeń.

Planem dla technologii nie jest przekazanie jej organom ścigania. Ale zamiast tego opracować aplikację, która będzie tworzyć alerty. Na przykład, jeśli twój smartfon podejrzewa, że możesz być odurzony, może zacząć wysyłać ci wiadomości. Na przykład "zadzwoń po Ubera", aby zapobiec prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

Dlaczego trudno jest sprawdzić trzeźwość po zażyciu marihuany?

Wynaleziono kilka urządzeń, które mają być jak alkomat na trawkę. Ale dokładne wykrywanie poziomu THC, jeśli zostaniesz zatrzymany, nie zostało jeszcze udoskonalone. A to dlatego, że trzeźwość w przypadku marihuany jest o wiele bardziej skomplikowana niż alkoholu.

Jednym z pierwszych wyzwań są ludzie, którzy używają medycznej marihuany. Jeśli używasz nawet niewielkiej ilości medycznej marihuany (nie na tyle, aby stać się upośledzonym), uzyskasz pozytywny wynik na obecność THC, nawet jeśli możesz być całkowicie przytomny i bezpieczny do prowadzenia pojazdu.

Długoterminowi użytkownicy marihuany mogą nie przyjmować THC, a wynik testu na obecność tego narkotyku będzie pozytywny. Osoby, które spożyły tylko niewielką ilość marihuany (ale mają niską tolerancję i masę ciała), mogą łatwiej ulec upośledzeniu.

Marihuana jest jednak wchłaniana przez organizm w inny sposób niż alkohol. Jeśli chodzi o poziom THC we krwi, może on szybko spadać. Jednak dzieje się tak dlatego, że marihuana jest szybko wchłaniana i pozostaje w komórkach tłuszczowych i mózgowych.

Nie zgaduj, czy jesteś trzeźwy pod wpływem marihuany. Zadzwoń do Lyft lub Uber, jeśli musisz gdzieś iść. Albo po prostu podążaj za uświęconą tradycją chwytania przekąski, trochę wody i siedzenia na kanapie. Zamiast wychodzić z domu, jeśli nie jesteś pewien, jak wysoki jesteś.

Featured Image: Canva