4 marca 2022

Marihuana a lęk: Najnowsze dowody

Marihuana a lęk: Najnowsze dowody

Posted by Marihuana Doctors on 09/13/2019 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Zaburzenia lękowe są najczęściej występującymi chorobami psychicznymi w Stanach Zjednoczonych. Dwie kluczowe statystyki: cierpi na nie 40 milionów dorosłych, a tylko 37% z nich poddaje się leczeniu.

Wyróżnia się co najmniej 10 różnych rodzajów zaburzeń lękowych, w tym zaburzenie lękowe uogólnione (GAD, najczęstsze), zaburzenia paniczne, fobie i zespół stresu pourazowego (PTSD).

Dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe objawy są poważne. Do skutków, które mogą utrudniać codzienne życie, należą: zmęczenie, niepokój, pocenie się, trudności z koncentracją, gonitwa myśli, mdłości, kołatanie serca, bezsenność, nadmierne zamartwianie się i lęk. Zaburzenie to zbiera żniwo: Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lęku i Depresji (Anxiety and Depression Association of America) osoby cierpiące na zaburzenia lękowe trzy do pięciu razy częściej udają się do lekarza i sześć razy częściej są hospitalizowane z powodu zaburzeń psychicznych niż osoby, które nie cierpią na te zaburzenia.

Oto kolejna statystyka dotycząca lęku: Jest to drugi powód, dla którego ludzie sięgają po medyczną marihuanę, podawany przez 58% użytkowników w badaniu przeprowadzonym przez Washington State University. Jest to drugi powód po bólu, podawanym przez 61% respondentów. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje na temat stosowania marihuany w leczeniu lęku.

Na co zezwala prawo

Co zaskakujące, biorąc pod uwagę, że lęk jest tak często wymienianym powodem stosowania marihuany, jest on wymieniony jako stan kwalifikujący się do leczenia tylko w dwóch stanach (New Jersey i Pensylwania, które właśnie zatwierdziły ją do tego celu w lipcu 2019 r.) i na jednym terytorium (Puerto Rico), które zalegalizowały medyczne stosowanie marihuany. W kilku stanach - w tym w Kalifornii, Maine, Massachusetts, Missouri, Oklahomie, Rhode Island, Wirginii i Wirginii Zachodniej - obowiązują jednak liberalne przepisy, które zezwalają na przepisywanie marihuany według uznania lekarza. Większość stanów, które zalegalizowały medyczną marihuanę, zezwala również na jej stosowanie w leczeniu PTSD.

Jak marihuana zmniejsza lęk

Chociaż naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego marihuana może łagodzić objawy lęku, w centrum uwagi może znajdować się układ endokannabinoidowy (ECS). Niektórzy eksperci uważają, że jest to dwunasty najważniejszy układ w organizmie, obok układu krążenia, oddechowego, pokarmowego i innych.

Chociaż zrozumienie systemu ECS jest dopiero w toku, uważa się, że pomaga on w utrzymaniu równowagi w organizmie i zapewnia współpracę wszystkich układów. W jego skład wchodzą receptory kannabinoidowe (CB) w mózgu, które biorą udział w procesach takich jak radzenie sobie ze stresem czy tworzenie wspomnień. Receptory te są również niezbędne do reagowania na niepokój i strach. Niewielkie dawki kannabinoidów zawartych w marihuanie mogą oddziaływać na te receptory i wspomagać ECS oraz poprawiać jego funkcjonowanie, a tym samym zmniejszać lęk i strach.

Co pokazują badania

Badania nad wykorzystaniem marihuany do celów medycznych były w ostatnich latach utrudniane przez Agencję ds. Walki z Narkotykami (DEA), która uznaje marihuanę za narkotyk z listy 1 i utrudnia naukowcom prowadzenie badań nad nią. Jednak ograniczenia te zaczynają być znoszone, a niektóre badania dostarczają dowodów na skuteczność marihuany w zwalczaniu lęku.

Jedno z kluczowych badań zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie i opublikowane w Journal of Affective Disorders w 2018 roku. Wśród jego wyników:

    marihuana może pomóc zmniejszyć lęk nawet o 58% - efekty były większe u kobiet niż u mężczyzn Dwa różne rodzaje marihuany - marihuana o wysokiej zawartości kannabidiolu (CBD, która nie powoduje haju) i niskiej zawartości tetrahydrokannabinolu (THC, która powoduje haj), a także marihuana o wysokiej zawartości obu związków - były skuteczne w zmniejszaniu objawów lękowych Dwa machnięcia marihuany wystarczyły do zmniejszenia lęku.

Przeprowadzono dodatkowe badania nad samym CBD. Badania opublikowane w Journal of Psychopharmacology i Nature wykazały, że związek ten jest skuteczny w leczeniu lęku społecznego. Analiza badań w Neurotherapeutics również wykazała, że CBD jest obiecujący w leczeniu lęku społecznego, a także kilku innych zaburzeń lękowych, w tym zaburzenia panicznego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, GAD i PTSD.

Słowa przestrogi

Należy pamiętać, że zbyt duża dawka THC może w rzeczywistości nasilać stany lękowe. Związek ten może powodować przyspieszenie akcji serca, a duże dawki wiążą się z atakami paniki i paranoją. Uczucie zawrotów głowy, mdłości, dezorientacji i niewyraźnego widzenia po zażyciu konopi może również przyczynić się do nasilenia stanów lękowych. Kanadyjscy naukowcy, którzy badali konopie indyjskie, zalecają, aby dodawanie dawki początkowej odbywało się powoli, w ciągu dwóch tygodni.

Należy również pamiętać, że genetyka, wiek, płeć i zawartość tłuszczu w organizmie to czynniki, które decydują o tym, jak osoba z lękiem zareaguje na konopie indyjskie. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że istnieje tak wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych, a każde z nich może mieć różne nasilenie i mieć różne podłoże neurochemiczne.

I wreszcie, eksperci nie zalecają konopi jako leku pierwszego rzutu, samodzielnego lub długoterminowego w leczeniu lęku. Pacjentom zaleca się terapię, w niektórych przypadkach połączoną z leczeniem farmakologicznym, aby poradzić sobie z chorobą.

O autorce

Andrea Barbalich, dziennikarka, która zajmowała wysokie stanowiska redakcyjne w Meredith, Scholastic i Rodale, często pisze o zdrowiu dla RD, AARP, Health Monitor Network i innych wydawnictw.